Jak dbać o czystość boiska sportowego?
Boiska sportowe są wystawione na działanie wielu czynników zewnętrznych, w tym zjawisk atmosferycznych oraz zabrudzeń osadzających się z pyłów zawieszonych w powietrzu, a także nanoszonych przez wiatr. Na nawierzchniach zbierają się także różne resztki organiczne – zwykle liście i igły, martwe owady i ptasie odchody. Wiosną i przez część lata problemem mogą się okazać zanieczyszczenia z pylących intensywnie roślin. Czynniki tego rodzaju mają szczególnie duże znaczenie w przypadku nawierzchni syntetycznych, które są wykonane z rozmaitych elastomerów – granulatu SBR czy popularnego EPDM. Na obiektach, gdzie zostały one wykorzystane niezbędne stanie się przeprowadzanie okresowej konserwacji nawierzchni sportowych. Przekonajmy się, jak powinna ona być prowadzona i sprawdźmy komu najlepiej ją zlecić.
Jak konserwować boiska z materiałów syntetycznych?
Bieżące czyszczenie boisk z materiałów syntetycznych polega na ogół na korzystaniu z dmuchaw oraz zamiatarek. W pierwszym przypadku bez przeszkód można usuwać zabrudzenia o niewielkich rozmiarach lub masie, takie jak drobny pył, piasek czy typowe śmieci. Równie skuteczne mogą okazać się zamiatarki, które radzą sobie z podobnymi rodzajami zanieczyszczeń, pozwalają jednak także na gromadzenie usuwanych substancji w pojemnikach, co eliminuje konieczności ich późniejszego zbierania. Stosowane w tym celu urządzenia muszą mieć jednak budowę i masę niepowodującą nadmiernego obciążenia nawierzchni. Efektywnym sposobem usuwania brudu jest korzystanie z myjek ciśnieniowych oraz urządzeń stosujących gorącą parę podawaną pod wysokim ciśnieniem. Daje to możliwość eliminowania substancji, które przylgnęły do materiału, co jest mniej ryzykowne bez mechanicznego kontaktu z podłożem.
Kto może zadbać o czystość boiska sportowego?
Czyszczenie boisk z nawierzchnią syntetyczną najlepiej zlecać wyspecjalizowanym firmom. Warto pamiętać, że wiele chemikaliów mogłoby doprowadzić do zniszczenia tworzywa, a niektóre techniki mechaniczne stanowią zagrożenie starcia nawierzchni albo jej odspojenia. Wykonawca, który dobrze zna specyfikę podłoża, będzie w stanie nie tylko dopasować optymalną technologię pozbywania się zabrudzeń, ale też może przeprowadzić kontrolę jego stanu technicznego.