Jak dbać o nawierzchnie sportowe z poliuretanu?
Funkcjonowanie wszystkich obiektów sportowych wiąże się z koniecznością utrzymania znajdujących się na nich elementów infrastruktury w stanie umożliwiającym bezpieczny i efektywny trening, a także prowadzenie zajęć rekreacyjnych czy dowolną aktywność dopasowaną do istniejących warunków. Ponieważ kluczowe znaczenie będzie miała kondycja wykonanych nawierzchni, szczególnie ważna okaże się prawidłowa i terminowa konserwacja boiska poliuretanowego. Przekonajmy się, co jest najistotniejsze.
Co daje wykonanie nawierzchni z poliuretanu?
Boiska z poliuretanu zapewniają możliwość bezpiecznego uprawiania różnych dyscyplin lekkoatletycznych, a także prowadzenia ćwiczeń ogólnorozwojowych czy rozgrywania meczów gier zespołowych. Podłoże z tworzywa tego rodzaju oferuje znakomitą przyczepność, a także doskonałą amortyzację, nawet przy dużych obciążeniach, gwarantując świetne zabezpieczenie przed kontuzjami i chroniąc zawodników w razie potknięcia się oraz upadku. Plusem okaże się też trwałość i łatwość utrzymania czystości, a także wykonywania niezbędnych oznaczeń. Warto jednak pamiętać, że choć powłoki poliuretanowe są bardzo odporne na uszkodzenia i ścieranie się, to wraz z upływem czasu będą wymagały regeneracji, a podczas użytkowania niezbędna jest ich właściwa pielęgnacja.
Jak pielęgnuje się nawierzchnie poliuretanowe?
Intensywnie eksploatowane nawierzchnie sportowe muszą być systematycznie myte i odpowiednio konserwowane. Poza użyciem specjalnych urządzeń ciśnieniowych i dopasowanych do typu tworzywa preparatów czyszczących, co jakiś czas konieczne okaże się odnowienie części lub całości powłoki zewnętrznej przez przeprowadzenie natrysku na uprzednio przygotowanym podłożu. Po takim zabiegu nie obejdzie się również bez ponownego wyznaczenia linii pokazujących położenie poszczególnych stref boiska. Zabieg tego rodzaju będzie zwykle potrzebny co kilka lat i pozwoli na pełne przywrócenie funkcjonalności nawierzchni oraz jej estetycznego wyglądu.