Jak wygląda proces odnowienia nawierzchni sportowej?
Obiekty sportowe muszą zapewniać optymalne warunki dla uprawiania poszczególnych dyscyplin, szczególnie istotna okazuje się jakość podłoża, z którego mają korzystać zawodnicy. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się tu powierzchnie wykończone specjalnymi rodzajami tworzyw sztucznych, które są natryskiwane na odpowiednio przygotowanej podbudowie. Ze względu na swoją specyfikę są one odporne na warunki zewnętrzne, zwłaszcza opady atmosferyczne, a także gwarantują świetną przyczepność i doskonałą amortyzację. Niestety z czasem ulegają zużyciu i wymagają renowacji. Właściwie przeprowadzona naprawa nawierzchni sportowych może przywrócić im pełną funkcjonalność i wydłużyć żywotność obiektu. Przekonajmy się, jakie są powody pojawiania się uszkodzeń oraz sprawdźmy, jak można sobie z nimi radzić.
Co wpływa na zużycie się nawierzchni sportowych?
Nawierzchnie sportowe wykonane z tworzywa sztucznego z czasem ulegają zużyciu ze względu na proces ścierania się warstwy zewnętrznej. Coraz cieńsza powłoka nie będzie już tak efektywna, powinna więc po upływie około 5 lat być poddana gruntownej renowacji. Warto przypomnieć, że tempo postępowania zniszczeń będzie większe, jeżeli obiekt jest eksploatowany szczególnie intensywnie lub użytkowany niezgodnie ze wskazówkami wykonawcy. Okres bezproblemowego korzystania z nawierzchni będzie dłuższy, jeśli będzie ona prawidłowo konserwowana.
Jak regeneruje się nawierzchnie sportowe?
Proces regeneracji polega na zidentyfikowaniu obszarów uszkodzeń, oczyszczeniu podłoża oraz uzupełnieniu ewentualnych ubytków podbudowy, a następnie wykonaniu ponownego natrysku warstwy tworzywa. Kolejnym etapem jest odtworzenie linii i wszelkiego rodzaju oznaczeń. Jakość uzyskana po naprawie jest identyczna jak przy całkowicie nowej nawierzchni.