Kiedy nawierzchnia sportowa wymaga renowacji?
Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o urządzenie boiska sportowego, jest zdecydowanie się na ułożenie na nim nawierzchni sportowej z tworzywa. Sprawdzi się ona w przypadku gier zespołowych, będzie się również nadawała do większości dyscyplin indywidualnych. Cechą charakterystyczną wykonanego takim sposobem podłoża jest jego trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Od czasu do czasu niezbędna będzie jednak renowacja nawierzchni boiska. Przekonajmy się, kiedy będzie to potrzebne i sprawdźmy, w jaki sposób można zwiększyć jego żywotność.
Częstotliwość renowacji nawierzchni sportowych
Eksploatacja nawierzchni sportowych wiąże się z ich stopniowym zużywaniem, ponieważ wierzchnia warstwa wykonana z tworzywa o wysokiej elastyczności z czasem może ulegać starciu, zwłaszcza w miejscach, gdzie była szczególnie mocno obciążana. W takiej sytuacji konieczne okaże się oczyszczenie miejsca wymagającego interwencji, sprawdzenie stanu podłoża, które musi być spoiste i zapewniać właściwą przyczepność, a następnie nałożenie nowej warstwy materiału. Warto pamiętać, że znacznie częściej może być konieczne odnowienie zanikających oznaczeń, a więc linii wyznaczających boiska do konkretnych dyscyplin sportowych. W zależności od sytuacji renowacja może być potrzebna co kilka lat, lecz okres ten zwykle można wydłużyć.
Co trzeba zrobić, by nawierzchnia zachowała swe właściwości na dłużej?
Każda nawierzchnia sportowa z tworzywa sztucznego powinna być prawidłowo użytkowana. Zagrożeniem jest jej nadmierne obciążanie np. wjeżdżanie na boisko pojazdów, chodzenie w obuwiu innym niż sportowe, a także ustawianie ławek czy innych elementów wyposażenia. Żywotność można wydłużyć przez pielęgnację nawierzchni – jej okresowe czyszczenie, a zwłaszcza usuwanie piachu, mchu i porostów.