W jaki sposób odbywa się mycie nawierzchni sportowych?
Nawierzchnia boisk sportowych jest dziś wykonywana z materiałów syntetycznych, które zapewniają dobrą amortyzację i przyczepność, są też w pełni odporne na działanie wody. Niestety będą one jednocześnie wystawione na działanie czynników zewnętrznych, które powodują powstawanie nieestetycznych śladów i przebarwień. Pochodzą one z reguły z nanoszonych przez wiatr liści i piachu, a także pyłów i resztek organicznych. Sposobem na radzenie sobie z tego rodzaju pozostałościami jest czyszczenie nawierzchni sportowych oraz ich konserwacja. Przekonajmy się, jakie metody stosuje się najczęściej.
Jak czyścić boiska z nawierzchnią syntetyczną?
Pozbywanie się wszystkich zanieczyszczeń, które można łatwo oddzielić od podłoża, jest stosunkowo proste i zwykle odbywa się z wykorzystaniem przenośnych dmuchaw, gdy w grę wchodzą takie substancje jak piach czy kurz, a także odkurzaczy plecakowych, którymi łatwo można zbierać większość pozostałości organicznych oraz zwykłych lekkich śmieci od papierków po rozmaite folie. Przy dużych powierzchniach bardziej efektywne może być jednak zastosowanie samojezdnych zamiatarek, o ile rodzaj podłoża i jego obciążalność będą na to pozwalały. Zaletą takiego rozwiązania jest skrócenie czasu potrzebnego na czyszczenie oraz możliwość jednoczesnego zbierania odsysanych substancji do zbiornika.
Jak myć nawierzchnie boisk?
Część zabrudzeń może mocno przylegać do materiałów, z jakich została wykonana nawierzchnia i stosowanie odkurzaczy czy zamiatarek nie będzie skuteczne. Rozwiązaniem może być wykorzystanie myjek ciśnieniowych podających niezwykle silny strumień wody, który z powodzeniem może wypłukać brud. Opcjonalnie można również skorzystać z maszyn czyszczących przy użyciu gorącej pary wodnej wypuszczanej przez dysze pod dużym ciśnieniem.