Właściwości i zastosowania gumy EPDM
Miejsca przeznaczone do rekreacji, treningów oraz uprawiania rozmaitych dyscyplin, rozgrywania zawodów lub meczów gier zespołowych wymagają zastosowania właściwych nawierzchni. Powinny one nie tylko odpowiadać potrzebom konkretnej dyscypliny, ale także gwarantować dobrą ochronę przed urazami oraz być łatwe w utrzymaniu. Jednocześnie powinny okazywać się trwałe i niezbyt kosztowne przy układaniu. Liczy się poziom wydatków koniecznych do prawidłowej konserwacji boisk sportowych. Wśród nawierzchni, które są wybierane najczęściej szczególnym zainteresowaniem cieszy się EPDM. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Czym jest EPDM?
EPDM to inaczej terpolimer etylenowo-propylenowo-dienowy, będący substancją o unikalnych właściwościach. Przejawiają się one m.in. w wysokiej odporności na działanie wody oraz niskie temperatury. Tworzywo zachowuje swoje własności zarówno podczas najcieplejszych dni i sporym nasłonecznieniu, jak i przy jesiennych chłodach. Liczy się też fakt, że nie nasiąka wodą, przez co nie wchłania zanieczyszczeń i jest łatwe do czyszczenia. EPDM jest używany w rozmaitych zastosowaniach – nadaje się m.in. na membrany dachowe, elementy systemów amortyzacji i uszczelnienia. Sprawdza się też świetnie jako nawierzchnia sportowa.
Dlaczego warto korzystać z nawierzchni zrobionych z EPDM?
EPDM to tworzywo o wysokiej elastyczności. Użycie go przy przygotowywaniu boiska sportowego zagwarantuje znakomitą amortyzację, co przełoży się na zmniejszenie liczby kontuzji i podniesie ogólne bezpieczeństwo użytkowników, znacznie ograniczając ryzyko odniesienia urazu. Co równie ważne, EPDM jest odporne na ścieranie, wykonane z niego elementy będą więc niezwykle trwałe. Warto też pamiętać, że tworzywo to może być barwione na dowolny kolor, nawierzchnia może więc wpasowywać się w swoje otoczenie także pod względem estetyki.