EPDM
Dla chemików to skrót od terpolimeru etylenowo-propylonowo-dienowego. Dla nas EPDM oznacza przede wszystkim jedną z najlepszych gum stosowanych w projektach nawierzchni sportowych.
W całym kraju stworzyliśmy wiele obiektów z podkładami EPDM. Jako guma EPDM jest bardzo odporny na działanie sił mechanicznych, które nie są w stanie zniszczyć trwałej struktury tego komponentu. Dlatego wykorzystuje się go przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji opon czy elementów amortyzujących.
EPDM to materiał, który się nie starzeje. Nie wpływa na niego promieniowanie UV lub działanie korzeni roślin. Mata zbudowana na bazie EPDM nie pęka, a ponadto jest przepuszczalna dla wody (nie powstają kałuże uniemożliwiające grę).
Można go wykorzystać na wielu twardych i stałych podbudowach:
- betonowej,
- elastycznej ET,
- asfaltowej.
Właściwości EPDM
EPDM wykazuje również szereg innych właściwości, które są cenione w przypadku obiektów sportowych. Jest przede wszystkim odporny na działanie gorącej wody oraz pary wodnej do temperatury 150 stopni Celsjusza. Ma to znaczenie latem, kiedy na powierzchnię z EPDM działają promienie słoneczne. Oprócz tego materiał ten wykazuje się odpornością na działanie:
• zasad potasowych i sodowych,
• płynów hydraulicznych,
• olejów i smarów,
• promieniowania UV,
• warunki atmosferyczne,
• kwasy organiczne i nieorganiczne.
Co więcej, EPDM nie odbarwia się i nie barwi innych surowców. Ma to ogromne znaczenie w miejscach, w których dochodzi do kontaktu piłki lub odzieży z powierzchnią. Materiał ten jest stosowany jako alternatywa dla znacznie popularniejszego poliuretanu. Może być wykorzystywany np. podczas renowacji placów zabaw.
EPDM jest bardzo odporny na ścieranie ze względu na niewielką elastyczność. Powierzchnia wykonana z tego surowca pielęgnowana i konserwowana w odpowiedni sposób może przetrwać wiele lat bez utraty swoich cennych właściwości. To właśnie ze względu na te cechy materiał ten jest wykorzystywany także do produkcji opon, które każdego dnia są narażone na działanie dużych sił.